Záštita

Michael Köhlmeier

Michael Köhlmeier

Aktívna záštita SozialMarie 2019 za Rakúsko

"Robenie niečoho môže byť ako tvorenie sveta. Svet je vždy ten, ktorý tvoríme. Som nadšený z iniciatívy SozialMarie, takou cestou fúka ranný vánok, ktorý prospieva mojim pľúcam."

Michael Köhlmeier, narodený v roku 1949 v Harde pri jazere Constance, je jedným z najvplyvnejších spisovateľov v Rakúsku. Jeho rozsiahle umelecké dielo bolo preložené do mnohých jazykov a získalo množstvo ocenení. Romány "Vzorný žiak", "Večerná krajina", "Východ slnka" a mnoho ďalších sa tešia veľkej popularite čitateľov. Jeho voľne prerozprávané príbehy starovekých legiend a príbehy z Biblie sa stali legendárnymi, pričom boli publikované i ako audioknihy a odvysielané rozhlasovou stanicou Ö1. Vo svojej nedávno publikovanej práci "Z rozprávok: Celoživotná láska" Michael Köhlmeier skúma tajomstvo rozprávok. Na začiatku svojej kariéry zožal úspechy nielen krátkymi prózami a rozhlasovými hrami, ale i ako člen hudobného kabaretného dua Bilgeri & Köhlmeier. V súčasnosti je spisovateľom na voľnej nohe a žije striedavo v Hohenemse a Viedni.

Foto: © Reinhard Werner/Burgtheater 

János Czafrangó

János Czafrangó

Aktívna záštita SozialMarie 2019 za Maďarsko

"Ako ekonóm, a pôsobiac vo svete profesionálneho poradenstva, nielen skúmam, ale posledných takmer desať rokov ako profesionálny mentor i podporujem spoločensky prospešné organizácie a podniky. Mnohí ľudia sa ma pýtajú, kde pre to čerpám energiu. Mojou odpoveďou je, že táto aktivita nespotrebúva energiu, ale naopak vytvára energiu – je nevyčerpateľným zdrojom potešenia, ktoré napĺňa a inšpiruje."

János Czafrangó sa stal ekonómom, pretože si myslel, že následne sa môže venovať akejkoľvek profesii. V prvom desaťročí jeho kariéry ho však očaril svet čísiel: začal cestovným ruchom, z ktorého prešiel do sveta komerčných bánk. Po dvadsiatich rokoch bankovej praxe sa mu naskytla príležitosť využiť túto prax v ERSTE Group pri rozvoji a financovaní sociálnych podnikov. Je nesmierne hrdý, že v roku 2015 ho zvolili za „Changemakera" maďarskej pobočky organizácie ASHOKA. Verí nielen v celoživotné vzdelávanie, taktiež sa do neho zapája: posledné dva diplomy získal vo veku 60+. Od februára 2019 je Európskym finančným poradcom, zostal však verný i sociálnemu sektoru: János Czafrangó je prepájačom, poradcom pre korporátnu spoločenskú zodpovednosť a podporovateľom sociálnych podnikov v pozícii start-upov.

Petra Hubačová

Petra Hubačová

Aktívna záštita SozialMarie 2019 za Českú republiku

Sociálne inovácie vnímam ako dôležitý prvok riešenia problémov a potrieb v našej spoločnosti. Viem, že v dnešnej dobe toho každý máme veľa a denne riešime desiatky problémov či potrieb. Som si istá, že každý máme v sebe kus kreativity, a verím, že každý z nás tak môže byť dôležitou súčasťou riešenia týchto problémov a zmeniť život okolo nás k lepšiemu. Som veľmi rada, že som dostala túto príležitosť a hlavne dôveru stať sa patrónkou a byť súčasťou tohto z môjho pohľadu unikátneho a prínosného projektu.

Organizovala jednu z prvých konferencií TEDx v strednej Európe. V roku 2009 zakladala TechSquare, jedno z prvých coworkingových centier zameraných na start-upy. Svoje skúsenosti následne uplatnila i v Českej sporiteľni, kde budovala interný inkubátor pre inovácie, či v DigiLabe ŠKODA AUTO. V súčasnosti vedie českú pobočku siete prémiových kancelárií a coworkingu Business, za ktorou stojí spoločnosť Skanska. Je členkou správnej rady Nadácie Via, mentorkou iKid (detská inovácia) a ambasádorkou českej značky Pura Vida.

Sandra Pázmán Tordová

Sandra Pázmán Tordová

Aktívna záštita SozialMarie 2019 za Slovensko

Sociálna inovácia je pre mňa zhmotnený dobrý nápad, ktorý rieši sociálny problém tvorivým a efektívnym spôsobom. Často je doprevádzaný pocitom "aha, no jasné!" a ešte "A prečo sme to vlastne doteraz takto nerobili?" Jej sprievodnými znakmi sú úsmev a chuť do života.

Sandra Pázmán Tordová je spoluzakladateľkou a šéfredaktorkou Nota bene, známeho slovenského pouličného časopisu a zároveň projektu na podporu ľudí bez domova. Sandra má bohaté skúsenosti v oblasti získavania zdrojov, projektového a PR manažmentu, obhajoby práv a poradenstva. Pomáhala rozvinúť projekty na podporu spoločenského začleňovania ľudí bez domova, medzi nimi projekt Nosiči batožín Nota bene, projekt sociálneho poradenstva a chráneného zamestnávania a bývania Krištof, bezdomovecký futbalový tím s účasťou na bezdomoveckých majstrovstvá sveta a výročný projekt Homeless ples. Projekt Nosiči batožín Nota bene získal v roku 2015 druhú cenu SozialMarie pre sociálne inovácie.