Blog

06/16/21

Příklady z praxe

The story of the Theatre with No Home

Uršuľa Kovalyk is a writer, social worker and principal actress in the Theatre with No Home project. We asked her about the successes and obstacles experienced by the 2020 SozialMarie prize winning project.

čtěte dál

04/16/21

Cena SozialMarie

Cena veřejnosti putuje do Rakouska k projektu Labour dispute

Rozhodli jste! Letošní mezinárodní cena veřejnosti Audience Award 2021 putuje do Rakouska. Jejím držitelem se stal projekt LABOUR DISPUTE AND CARE (Pracovní spor a péče)! Srdečně gratulujeme projektu, který sdružuje pečovatelky a pečovatele z různých zemí Evropy.

čtěte dál

03/05/21

Naše eventy

Social impact measuring – Where are you in the process?

Do you use an impact measurement tool to measure the social impact of your project and organisation? Social impact measurement is an important tool for monitoring our impact and demonstrating the legitimacy of our activities, and at the same time a learning process that can inspire more and more innovations. This blog post is about two impact measurement systems and a related workshop.

čtěte dál

02/24/21

Vhled do oblasti sociálních inovací

Applications for the SozialMarie 2021

What do the submissions for the SozialMarie tell us about current social trends and problems?

čtěte dál

01/20/21

Cena SozialMarie

The application period is now closed

Uzávěrka přihlášek do soutěže SozialMarie 2021 vypršela v úterý 19. ledna 2021. Rekordní počet projektů a přerušení rakouského prvenství v počtu podaných přihlášek charakterizují SozialMarie 2021. Maďarsko předběhlo o jedno přihlášku v počtu podaných přihlášek Rakousko - SozialMarie je tak skutečně mezinárodní cenou.

čtěte dál