Při nástupu odsouzených do vězení je mnoho základních práv omezeno nebo ztraceno – včetně práva na soukromí, rodinný život a svobodu sdružování. Pro osoby, které nemluví německy, je navíc velmi obtížné získat informace o svých dalších právech, což jejich už tak náročnou situaci dále zhoršuje. Udržování kontaktu s rodinou představuje pro vězně i jejich blízké značnou zátěž, a to i přesto, že rodinní příslušníci nenesou žádnou vinu. Veřejné povědomí o těchto problémech je velmi nízké a hlasy nejvíce dotčených – vězňů a jejich rodin – jen zřídka proniknou do širší společnosti.
Podpora pro osoby ve výkonu trestu a jejich blízké
Kdo stojí za projektem: Union für die Rechte von Gefangenen/ Union for the Rights of Prisoners
Odpovědná osoba: Monika Mokre

2025
Nominovaní
AT
Občanská společnost / Sociální podnik
Sociální práce, Zdravotnictví
Diverzita
Právo, Spravedlnost

Zastupování vlastních zájmů a obhajoba práv vězňům umožňuje Odborový svaz za práva vězňů (Union for Prisoners' Rights). Jazykové bariéry se daří překonávat prostřednictvím spolupráce s rádiovým pořadem Café LG, který v rodných jazycích spojuje vězně s jejich rodinami.Tyto iniciativy společně posilují vězně i jejich rodiny, aby se mohli aktivně hlásit ke svým právům – a zároveň zvyšují povědomí veřejnosti o problémech, kterým čelí lidé uvnitř vězeňského systému.
Za organizaci pořadu Café LG odpovídá Robert Bogić, který se věnuje jeho přípravě, moderování a správě komunity na Facebooku. Shromažďování informací probíhá ve spolupráci s Monikou Mokre z organizace Union for Prisoners' Rights. Samotný odborový svaz vedou plnoprávní členové, které podporuje čtyři až osm externích koordinátorů. Grantové financování v současnosti pokrývá tlumočnické a právní poradenské služby, avšak finanční nejistota tyto klíčové součásti programu ohrožuje.
Díky iniciativě se zlepšují životní podmínky a možnosti komunikace mezi vězni a jejich rodinami. Na projekt zareagovaly i veřejné instituce, včetně Ministerstva spravedlnosti, což vedlo jak k navázání spolupráce, tak ke kritickému zkoumání podmínek ve věznicích. Díky rádiovému pořadu Café LG a aktivitám Odborového svazu za práva vězňů vznikají důležité platformy pro hlas vězňů a jejich blízkých, které zároveň zvyšují povědomí veřejnosti o systémových problémech ve vězeňství.
Díky partnerstvím Odborového svazu za práva vězňů s organizacemi, médii a novinářio dále roste povědomí o otázkách vězeňství. Mimo Vídeň rozšiřuje Café LG svůj dosah prostřednictvím spolupráce s regionálními stanicemi, jako je Radio Helsinki v Grazu, čímž zpřístupňuje své služby rodinám po celém Rakousku. Mezinárodní spolupráce zároveň podporuje celosvětové diskuse o reformě vězeňství a restorativní justici – příkladem je panelová diskuze „Out of Prison“, která rozšiřuje dopad projektu i za hranice Rakouska.




