ISSA (Ostrovní škola sociální autonomie)

Kdo stojí za projektem: ISSA - Island School of Social Autonomy

Odpovědná osoba: Srećko Horvat

2025

Nominovaní

HR

Občanská společnost / Sociální podnik

Výzva

Současný vzdělávací systém je vnímán jako nástroj upevňující stávající společenské struktury, což vede k odcizení, konzumerismu a nedostatku kritického myšlení. Tváří v tvář globálním výzvám, jako je klimatický kolaps, sociální nerovnost a technologické odcizení, není tradiční vzdělávání schopné reagovat na naléhavé potřeby současnosti. Odpovědí na tuto krizi se stalo vytvoření „školy z budoucnosti“ na odlehlém ostrově Vis, která přináší inovativní přístup k učení a budování komunity.

Myšlenka

Na ostrově Vis se v rámci ISSA propojují tradiční znalosti s moderními technologiemi, čímž vzniká alternativní vzdělávací rámec. Techniky jako stavění suchých kamenných zídek či zachytávání dešťové vody se zde doplňují s fotovoltaickými systémy, připojením k internetu a tzv. stínovými knihovnami. Místní obyvatelé spolupracují s hostujícími umělci a odborníky, aby společně rozvíjeli nové metody tvorby poznání, udržitelné praxe a modely sociální autonomie. Tato iniciativa představuje praktické ztělesnění nových představ o vzdělávání pro 21. století a vytváří inspirativní vzor pro podobné projekty po celém světě.

Aktéři

Organizační zázemí pro ISSA zajišťuje nezisková organizace, jejíž řízení je sdílené mezi spoluzakladateli a členy. Prostory kamenného domu a přilehlé pozemky na ostrově fungují na základě nájemních smluv. Odbornost v oblasti udržitelné výstavby přináší jeden kmenový zaměstnanec, kterého doplňuje řada dobrovolníků a lektorů, přispívajících svými dovednostmi. Komunitní zapojení má mnoho podob – od kolektivní výstavby kamenných zídek až po vytváření vzdělávacích programů. Díky podobným akcím pořádaným po celé Evropě se metodika projektu rozšiřuje i mimo ostrovní prostředí.

Dopad

Díky zkušenostnímu vzdělávání a inovativnímu modelu školy, který ISSA rozvíjí, vznikají praktická řešení současných výzev. Na ostrově Vis se daří experimentálnímu využití udržitelných technologií, včetně systémů na sběr mlhy, infrastruktury pro zachytávání dešťové vody a solární energetiky. Tato iniciativa neřeší pouze aktuální klimatické otázky, ale nabízí integrovaný vzdělávací rámec, který propojuje sociální a ekologické přístupy. Alternativní institucionální modely zde prokazují svou životaschopnost skrze konkrétní příklady funkčního řešení problémů v praxi.

Přesah

Daleko za hranice ostrova Vis přenášejí vliv ISSA online platformy a rozmanitá spolupráce s organizacemi, umělci, pedagogy a aktivisty. Alternativní sociální instituce zde ukazují svou odolnost i v krizových obdobích a inspirují další komunity k tomu, aby zkoumaly experimentální vzdělávací přístupy. Tradiční představy o vzdělávání a rozvoji komunit jsou díky příkladu ISSA konstruktivně zpochybněny – projekt totiž dokazuje, že autonomie a inovace mohou být reálně uskutečněné v současnosti, nikoliv jen hypotetickou vizí budoucnosti.