Zájem o vzdělávání v oblasti STREAM (věda, technologie, robotika, inženýrství, umění a matematika) postupně klesá, zejména ve venkovských oblastech, kde je omezený přístup k moderním vědeckým zdrojům a praktickému učení. Vědecký piknik si klade za cíl tento problém řešit tím, že přibližuje vědu poutavě, otevřeně a dostupně pro všechny – zvláště pro marginalizované komunity. Cílem je vzbudit dlouhodobý zájem o vědecké obory a posílit rovné příležitosti ve vzdělávání.
Vědecký piknik
Kdo stojí za projektem: Udruga Profesor Baltazar; Association Professor Balthazar
Odpovědná osoba: Majda Tafra-Vlahović

2025
Nominovaní
HR
Občanská společnost / Sociální podnik
Vzdělávání
Místní rozvoj

Peer vzdělávání mění způsob, jakým se děti a mladí lidé učí vědu, a to když se během workshopů na Vědeckém pikniku sami stávají lektory a průvodci. Skrze interaktivní zážitky, které propojují vědecké pojmy s každodenním životem, se rozvíjí zvídavost, kritické myšlení a skutečné nadšení pro poznávání. Pasivní výklad nahrazuje aktivní objevování – účastníci si sami zkouší, zkoumají a porozumí. Dlouhodobá udržitelnost projektu je zajištěna díky strategickým partnerstvím s místními samosprávami a neziskovými organizacemi, které poskytují průběžnou podporu a zdroje.
Aktivity koordinují členové a členky týmu spolku ve spolupráci se vzdělávacími institucemi, vědci a vědkyněmi, zástupci a zástupkyněmi komunit a angažovanými dobrovolníky a dobrovolnicemi. Mezi klíčové aktéry, kteří přinášejí zdroje a odborné know-how, patří Ministerstvo vědy, školství a sportu a CARNET. Za vedení workshopů odpovídají pedagogové a pedagožky a dobrovolníci a dobrovolnice, kteří a které provázejí účastníky praktickými aktivitami. K hlavním faktorům úspěchu patří jasně vymezené role, pravidelné vyhodnocování a společná práce na zlepšování, které dohromady zvyšují celkový dopad projektu.
Od tradičních forem výuky vědy odlišuje Vědecký piknik sociální inkluzivita a flexibilita. Když se děti a příslušníci marginalizovaných skupin zapojují jako lektoři, vznikají smysluplná propojení mezi vědou a místními komunitami a vědecké poznání se stává dostupnějším a spravedlivěji sdíleným. Tento přístup pomáhá snižovat nerovnosti ve vzdělávání ve venkovských oblastech. Interaktivní aktivity podporují sociální začlenění a zároveň budují základy pro udržitelnou změnu a odolnost komunit skrze posílenou vědeckou gramotnost.
Model Vědeckého pikniku se stal inspirací pro další regiony, které na jeho základě rozvíjejí vlastní programy popularizace vědy. Vzdělávací instituce, dobrovolnické sítě a místní komunity v tomto rámci účinně spolupracují a překonávají tradiční bariéry mezi vědeckým poznáním a společností. Viditelnost projektu zvyšuje pozornost médií a jeho úspěšná realizace slouží jako podrobný návod pro národní i mezinárodní replikaci. Tím vznikají nové standardy pro inkluzivní vzdělávání a přístupy ke společenským inovacím.




