Menstruační festival

Kdo stojí za projektem: Udruga za ljudska prava i građansku participaciju Pariter, ASSOCIATION FOR HUMAN RIGHTS AND CIVIC PARTICIPATION "PARITER"

Odpovědná osoba: Marija Trcol

2025

Nominovaní

HR

Občanská společnost / Sociální podnik

Výzva

Menstruace je stále silně stigmatizovaná – často spojovaná se studem a mlčením, což vede k nevědomosti, izolaci a nepochopení. Mnozí a mnohé, zejména z konzervativního prostředí nebo s onemocněními jako PMDD či endometrióza, nemají přístup k adekvátním informacím ani bezpečnému prostoru pro diskusi. To přispívá k sociálním a emočním obtížím. Výzvou zůstává normalizovat rozhovory o menstruaci a vytvářet platformy pro otevřený dialog, který umožní sdílení zkušeností a zvyšování povědomí.

Myšlenka

Festival menstruace přetváří tabu ve veřejnou diskusi díky inovativnímu přístupu k normalizaci menstruačních zkušeností. Vzdělávání se zde propojuje s aktivismem a zábavou, čímž vznikají přitažlivé prostory pro debatu o tématech jako menstruační zdraví, bolestivá menstruace, endometrióza a zlehčování ženské bolesti v lékařském prostředí. Zpětná vazba od účastníků a účastnic určuje další směřování festivalu a zajišťuje, že každé další vydání lépe reaguje na potřeby komunity a přispívá k odbourávání přetrvávajících stigmat spojených s menstruací.

Aktéři

Pariter koordinuje společnou festivalovou platformu, kterou tvoří aktivisté a aktivistky, výzkumníci a výzkumnice, organizace občanské společnosti a firemní partneři. Programová rozhodnutí vycházejí z preferencí publika, což zajišťuje, že festival zůstává relevantní a otevřený zájmu účastníků. Tvorba aktivit probíhá ve spolupráci se strategickými partnery, přičemž je zachována komunitní povaha festivalu. Na rozdíl od mnoha jiných iniciativ je tento festival nezávislý na dotačních požadavcích či tlaku investorů, což chrání jeho autentický a flexibilní charakter.

Dopad

Když se menstruace objevuje v kontextu festivalu, normalizují se dříve potlačovaná témata a rozhovory, v důsledku čehož se mění veřejné vnímání. Kreativní přístupy jako filmové projekce, interaktivní kvízy a praktické workshopy oslovují různorodé publikum a zároveň vytvářejí prostor pro participativní dialog. Mezioborová spolupráce zesiluje dosah sdělení a překonává hranice tradičních oborů a cílových skupin. Díky své flexibilní struktuře je festivalový model snadno přenositelný do dalších komunit, čímž rozšiřuje svůj dopad v rámci širšího hnutí za menstruační spravedlnost.

Přesah

Strategie destigmatizace citlivých společenských témat nacházejí praktické uplatnění v poutavém a inkluzivním přístupu Festivalu menstruace. Široké publikum oslovuje promyšlené propojení mezioborové spolupráce, principů participativního designu a inovativního výběru formátů. Podobné iniciativy tak získávají cennou inspiraci a metodické vedení z již osvědčeného modelu, který podporuje začínající kolektivy při vytváření vzdělávacích prostorů o menstruaci, přizpůsobených konkrétním potřebám komunit a cílům společenské změny.