V Rakousku existuje řada iniciativ zaměřených na prevenci extremismu, většina z nich se však soustředí především na sociální práci v přímém kontaktu s klienty nebo na školní prostředí. V oblasti občanského angažmá, kde přibližně 49 % lidí starších 15 let vykonává dobrovolnickou činnost, však chyběla cílená opatření. Dobrovolníci a koordinátoři dobrovolnictví se přitom během své činnosti mohou přímo setkávat s projevy extremismu a extremistickými ideologiemi. Mnoho lidí se totiž radikalizuje právě v prostředích, kde tráví volný čas – proto má dobrovolnický sektor zásadní roli v prevenci. Náš projekt tuto mezeru vyplňuje a posiluje občanské angažmá v oblasti zvládání a prevence extremismu.
füruns – prevence extremismu
Kdo stojí za projektem: füruns - Zentrum für Zivilgesellschaft (Center for Civil Society)
Odpovědná osoba: Andrea Mayrwöger

2025
Nominovaní
AT
Občanská společnost / Sociální podnik
Vzdělávání
Sociální práce, Zdravotnictví

Naším cílem je posilovat demokracii prostřednictvím primární a sekundární prevence, například podporou hodnot a dovedností založených na demokracii a lidských právech. Podporujeme výměnu zkušeností mezi aktéry dobrovolnického sektoru a organizacemi aktivními v oblasti prevence extremismu, stejně jako propojování dobrovolníků a koordinátorů dobrovolnictví. Naše servisní centrum poskytuje komplexní podporu: zjišťuje potřeby jednotlivých aktérů, připravuje přehled dostupných služeb, společně vyvíjí nové formáty a vytváří databázi odborníků. Webová stránka slouží jako centrální platforma pro informace a síťování na celostátní úrovni v Rakousku.
Centrum pro občanskou společnost v rámci tohoto projektu funguje jako koordinační a síťovací uzel, který zpřístupňuje stávající iniciativy dobrovolníkům, dobrovolnickým organizacím a širší občanské společnosti. Zároveň vytváříme prostor pro vznik nových iniciativ a zapojujeme co nejširší spektrum občanské společnosti. Spolupráce s již existujícími organizacemi tvoří základ pro využití odbornosti externích partnerů v oblasti prevence extremismu a pro vytváření synergií mezi jednotlivými aktéry.
Inovativnost realizace našeho projektu spočívá jednak v reakci na aktuální společenské dění a přizpůsobování našich aktivit jeho vývoji. Například po veřejném projevu tzv. „vlčího pozdravu“ během mistrovství světa ve fotbale jsme uspořádali online workshop na téma „Šedí vlci“. V rámci „supervolebního roku 2024“ jsme se zaměřili na mobilizaci voličstva a program Sympozia občanské odvahy 2024 jsme postavili na aktuálních tématech, jako jsou antimuslimský rasismus, homo- a transfobie či krajně pravicový extremismus. Druhou inovací je propojování existujících zdrojů, využívání synergií a zpřístupňování odborných znalostí prostřednictvím spolupráce s praktikujícími odborníky. Místo toho, abychom „vynalézali kolo“, vytváříme cílené, prakticky využitelné nabídky, které jsou přizpůsobeny potřebám našich cílových skupin.
füruns – Prevence extremismu je vynikajícím způsobem propojená v rámci celého Rakouska. Od roku 2023 jsme členy výboru No Hate Speech, kde spolupracujeme s klíčovými aktéry v oblasti prevence extremismu, společně vytváříme komunikační strategie a reagujeme na aktuální výzvy. Udržujeme pravidelný kontakt s novými partnery a poskytovateli financí na úrovni obcí, spolkových zemí i federální vlády. Obce nás samy oslovují, abychom s nimi spoluvytvářeli programy pro jejich obyvatele nebo využili naši odbornost při rozvíjení jejich sítí. Ačkoli školy nepatří mezi naše primární cílové skupiny, i ony se na nás obracejí s žádostí o workshopy. V takových případech je odkazujeme na bezplatné nabídky, například ty, které poskytuje Rakouská agentura pro vzdělávání a internacionalizaci (OeAD).
