Slovinsko patří k zemím s nejrychleji stárnoucí populací v Evropě, přesto 38 % lidí ve věku 65–74 let postrádá digitální dovednosti – zejména ve venkovských oblastech. Pandemie COVID-19 tuto skupinu ještě více izolovala a odřízla od společnosti. Přestože má země dobře rozvinutou digitální infrastrukturu, senioři čelí významným překážkám v přístupu ke vzdělávání a technologiím, což brání jejich plnému společenskému začlenění.
Simbioza Mobiln@ – mobilní učebna na kolech
Kdo stojí za projektem: Ana Pleško, Simbioza Genesis, socialno podjetje/Ana Pleško, Simbioza Genesis, social enterprise
Odpovědná osoba: Ana Pleško

2025
Cena 2 000 euro
SL
Občanská společnost / Sociální podnik
Vzdělávání
Sociální práce, Zdravotnictví

Digitální vzdělávání se díky inovativnímu přístupu mobilní učebny Simbioza Mobiln@ dostává i k seniorům ve venkovských oblastech, čímž účinně překonává geografické i sociální bariéry. Účastníci si osvojují digitální dovednosti, které posilují jejich samostatnost a společenské začlenění. Program ale nenabízí jen technické znalosti – pomáhá také budovat mezilidské vazby a mezigenerační vztahy. Aplikace Magda zároveň poskytuje možnost samostatného učení mezi jednotlivými lekcemi, čímž podporuje kontinuitu vzdělávání.
Dobrovolníci a zaměstnanci komunity Simbioza společně vytvářejí pevný systém podpory pro účastníky programu. Díky strategickým partnerstvím s organizacemi po celém Slovinsku, zejména v nedostatečně obsluhovaných venkovských oblastech, se program daří rozšiřovat do dalších regionů. Na místní úrovni se o klíčové činnosti – jako je nábor účastníků, realizace školení a propagace – starají oddaní koordinátoři. Povědomí o programu se rozšířilo prostřednictvím cílených mediálních kampaní, zatímco funkční komunikační kanály umožňují pružně reagovat na konkrétní potřeby jednotlivých komunit.
Workshopy, individuální poradenství a dlouhodobá podpora tvoří základ komplexního přístupu Simbioza Mobiln@ k udržení zapojení účastníků. Senioři dostávají pravidelnou pomoc po celou dobu svého vzdělávacího procesu, a to díky nasazení oddaných dobrovolníků a členů týmu. Efektivita provozu stojí především na zapojení místních koordinátorů, zatímco výukový program kombinuje technickou digitální gramotnost s rozvojem měkkých dovedností. Tento vyvážený přístup maximalizuje přínosy pro sociální začlenění a kvalitu života starších účastníků.
Celonárodní uznání přišlo ve chvíli, kdy Ministerstvo pro digitální transformaci spustilo iniciativu „Mobilní hrdinové“, inspirovanou úspěšným modelem Simbioza Mobiln@. Toto rozšíření potvrzuje, že koncept je škálovatelný a snadno přenositelný do různých prostředí. Díky této iniciativě se zužuje digitální propast a zároveň rozkvétá mezigenerační spolupráce, což přispívá k rovnějšímu rozvoji digitálních dovedností mezi seniory a podporuje širší cíle sociální spravedlnosti a inkluze.